Blog

Moda Sektörünün Dünyamıza Etkisi

tarihinde yayınlandı

IAMNOTBASIC olarak sektörümüzde olan bitenden haberdarız ve bu konuda açık sözlüyüz. Stil sahibi bir gardırobun aynı zamanda duyarlı olması gerektiğini düşünüyoruz. Marka olarak sektördeki pozitif etkimizi artırmak en büyük amacımız. Bu hafta moda sektöründe iyiye yönelik bir değişimi başlatmayı hedefleyen Fashion Revolution Haftası kutlanırken, biz de kendi katkımızdan bahsedelim istedik. 

Moda Dünyayı Kirletiyor

Evet bir moda markası olarak bu cümle ile yazımıza başlamamız garip gelebilir. Fakat tekstil sektörü petrol endüstrisinden sonra dünyayı en çok kirleten sektör, ve biz bunun bilincindeyiz.

Moda çok önemli. Gittikçe artan öneminden ötürü tekstil sektörü dünyanın en büyük üçüncü üretim endüstrisi olmuş durumda. Moda işte bu nedenle dünyayı kirletiyor.

“Bir adet tişört üretiminde bir insanın üç yılda tükettiği kadar su kullanılıyor.”

Tekstil üretiminde büyük miktarda su kullanılıyor. Global su kirliliğinin yüzde 20’sinin tekstil üretimi sırasında oluştuğu biliniyor, bunun anlamı şu: gereğinden fazla üretim, suyumuzu ve dünyamızı kirletiyor.

Tekstil Atıklarının Geri Dönüşümü Oldukça Zor

Atıkları genel olarak ikiye ayırabiliriz, üretim atıkları ve tüketim atıkları. Üretimden kaynaklanan atıklar genellikle kullanılmayan kumaşlardan oluşuyor ve bazen yeniden kullanılabiliyorlar bazense imha edilmeleri gerekiyor.

                                                        

Tüketicilerin yarattığı atıklar ise giyilmeyen ürünlerden oluşuyor. Amerika’da her yıl 12.8 milyon ton tekstil ürünü imha ediliyor, bu da kişi başı yaklaşık 37 kilo demek oluyor. İşte bu noktada geri dönüşüme destek olmak satın alan kişinin elinde, ya da markaların sorumluluğunda.

Biz de IAMNOTBASIC olarak #BirazYerAç  kampanyamızla müşterilerimize dilerlerse kullanabilecekleri bir adet geri dönüşüm paketi gönderiyoruz. Ayrıca kullanılmayan kumaşların koleksiyonlarımızda değerlendirilerek atık haline gelmemesi için çabalıyoruz.

Üretimi Takip Etmek Güç 

Günümüzde moda ve sosyal medya bizi sürekli daha fazla tüketmeye yönlendirirken, parçası olduğumuz tekstil sektörü de sürekli daha fazla üretiyor. Elbette üretim kaçınılmaz ama ihtiyacımız olandan çok daha fazla giysi ürettiğimiz ve bu giysilerin çoğunun atık haline geldiği de yadsınamaz bir gerçek. Biz bu nedenle üretimimizi talep doğrultusunda yeniliyoruz. Bu şekilde gereksiz üretimden kaçınıyoruz. 

Üreticimizle yakın ilişkimiz var. Hatta komşu gibiyiz. 

Bu bizim için neden önemli?

Üreticimizi iyi tanımamız önemli çünkü sattığımız her ürünün bedelinin sektörümüzde nasıl bir etki yarattığını bilmek istiyoruz. Müşterilerimize samimi ve dürüst bir şekilde üretim süreçlerimizi anlatabiliyoruz. Çocuk işçi çalıştırmayan ve çalışanlarının haklarını koruyan üreticilerle çalışmak istiyoruz. 

Sektörde Çalışma Koşulları

Tekstil endüstrisi globalde 40 milyon kişiye iş veriyor, bunların yaklaşık yüzde 80’i kadın. 2015’te yapılan bir araştırmaya göre, araştırmaya katılan 219 moda markasının sadece yüzde 12’si çalışanlarına asgari ücretin biraz üzerinde maaş vermekle ilgili çalışmalar yaptığını kanıtlayabildi.

Hızlı moda markalarının favori üretim yeri Bangladeş’te tekstil işçilerinin maaşı asgari maaşın dörtte biri kadar. Bu işçiler insani koşullardan çok uzak şartlarda yaşamak ve çalışmak zorunda kalıyor. Dünya çapında aktivistler tekstil işçilerinin modern köleler olduğunu savunuyor. Asya Floor Wage Alliance tarafından yapılan bir araştırmanın bulguları çarpıcı. Araştırmaya göre bir tişörte 10 cent daha fazla vermek, Kamboçya’da bir kadın işçinin çocuğuna temiz su, yeterli yiyecek ve eğitim verebilmesini sağlıyor.

Tüketiciler alacakları ürünlerin hep daha ucuz olmasını ister elbet. Fakat ürünlerin nasıl ve neden ucuz olduğunu çok az kişi sorguluyor. Bizim amacımız hiçbir zaman en ucuz ürünü üretmek olmadı. Amacımız en iyi kaliteyi, en dürüst fiyata sunmak. Bu nedenle tişörtlerimizin maliyetini dürüstçe paylaşıyoruz. Her bir IAMNOTBASIC tişörtün üretim maliyetinin yüzde 40'ı kumaş, yüzde 30'u işçilik, kalan yüzde 30 ise operasyonel giderler ve üretici karına eşit oranda gidiyor. 

Hızlı Moda El Emeği ve Tasarım Kültürünü Zora Sokuyor

El emeği hızlı olamaz. Hızlı üretim yapmaya çalışırken kaliteden ve dayanıklılıktan ödün vermek de kaçınılmaz. 

Mesleklerin ve tasarımın gelişiminden bahsedecek olursak, gelişmiş ülkelerde giyilmeyen giysiler çoğu zaman az gelişmiş ülkelere gönderiliyor. Aslında yardım ettiğimizi ve orada yaşayanların ihtiyaçlarını giderdiğimizi düşünürken, giysi fazlaları orada yaşayan terzileri ve tekstil işçilerini işlerinden ediyor.

Mesela Uganda’da, satılan giysilerin yüzde 81’inin batıdan gelen atık giysiler olduğu biliniyor. Bu ürün fazlalığı Uganda’nın yerel üretimi ve terzilik becerilerini yavaş yavaş yokediyor. Dünyanın birçok yerinde aynı senaryo ile karşılaşıyoruz.

Biz IAMNOTBASIC olarak yerel üreticilerle çalışıp yerel ekonominin gelişimine katkıda bulunmayı tercih ediyoruz.

Kalitesiz Ürünlerin 2. El Değeri De Düşük

2025'e kadar moda tüketiminin her yıl yüzde 4 artacağı düşünülüyor ama her yıl giysilerin sadece yüzde 20'si geri dönüştürülebiliyor.

İngiltere’de yılda 2 milyon ton giysi ve tekstil ürünü atılıyor ve bunun sadece yüzde 16’sı yeniden kullanılıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu atıkların yüzde 80’i yeniden kullanılabilir. 

Kullanılmayan giysilerin büyük çoğunluğunun sonu katı atık sahaları oluyor. Bunun başlıca nedeni de kalitesiz ürünlerin ikinci el değerlerinin de düşük olması. Yani ucuza aldığınız bir tişört, sadece alırken değil, elden çıkarırken de ucuz. Onu başkaları giyer diye düşünüyor olabilirsiniz ama aslında dayanıksız olduğundan ne başkaları tekrar uzun süre kullanabiliyor, ne de ikinci el olarak satışı karlı olabiliyor. Bu nedenle aslında bağış olarak baktığımız ürünlerin bir kısmı tamamen işlevsiz.

Diyeceğimiz o ki, daha duyarlı bir moda sektörü için biz de marka olarak elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz. Kullandığımız kumaşlardan, müşteri hizmetimize,  çalıştığımız üreticilerden, üretim adetlerimize kadar çevreye ve insana duyarlı davranıyoruz.

Daha çok planımız var! Bizi takip edin.

 

Kaynaklar: 

www.fashionrevolution.org 

www.yesilyama.com

Okumaya devam et →

Deniz Eslek

tarihinde yayınlandı

Nasılsın Deniz?
Kararsızım, hep.
Evin çok güzel, ne zaman taşındın buraya?
Bu evde üçüncü yılımıza girdik çok da seviyoruz ama kentsel dönüşüm nedeniyle ne yazık ki çok kısa bir süre sonra yıkılacak.
Bu vintage aşkı nedir?
Son zamanlarda bana en çok sorunlan soru bu olduğu için bir süredir bunu düşünüyorum ve sanırım bunun cevabı bir çocukluk travması. Küçük yaşlarda büyükannemin eşyalarına sahip olma hayalleriyle büyümemin bir sonucu olarak başlayan obsesyonum daha sonra herkesin büyükannesinin eşyalarına göz dikmeme neden olmuş olabilir.
Vintage nedir?
Günümüzden en az 20, en geç 100 yıl önce üretilmiş -daha yenisi ikinci el daha eskisi de antika oluyor- ve üretildiği zaman diliminin tarzını yansıtan giysi aksesuar eşya mobilya, vs herşey vintage adı altında nitelenebilir..
Okumaya devam et →

Esra Ruşan

tarihinde yayınlandı

Nasılsın?

İyi diyelim iyi olsun, ülkenin genel ruh halinden ne kadar kaçabilirsin ki? Cinnet yıllarındayız.

Çok klişe bir soruyla başlasam olur mu? Tiyatro mu, sinema mı?

Ya bu soru zamanına göre değişen bir soru, şu anda da tiyatro diyesim geliyor. Sanırım özlediğim için. Sinema harika bir şans, tarifsiz bir deneyim, ama tiyatro ana mesele galiba hayatımda.

Ne zaman oyuncu olmaya karar verdin?

On sekiz yaşındaydım. Çok net bir karar değildi ama. Daha ziyade bir eğilim vardı, sonra sınavlara hazırlandım, kazanınca tam olarak karar verdim.

Okumaya devam et →

Latif Kerse

tarihinde yayınlandı

Bugüne kadar yaptığın en lezzetli yemek?

Bence tarifin lezzeti yediğin yerle, günle, zamanla ve birlikte yediğin kişilerle alakalı bir şeydir. Tarif ne kadar iyi olursa olsun, onu lezzetli yapan o andır; o an hissettiklerindir. Bazen bir yumurta kırarsın ve senin o güne kadar yaptığın en lezzetli şey o olur. Yediklerinizi doğru insanlarla, doğru zamanlarda, doğru hissiyatlarla yemeye çalışın; inanın daha güzel olacak.

Bugüne kadar yediğin en lezzetli yemek?

Çocukken mahalledeki dönerci Sadık Usta’dan fırından aldığımız sıcak ekmekleri dönerin yağına bandırıp yerdik. Yediğim en lezzetli yemek hala bu…

Okumaya devam et →

Nil Yabanlı

tarihinde yayınlandı

Posta sebebiyle Anadolu yakasını yavaş yavaş çözmeye başlasak da, karşı kıtanın bize yine labirenti çağrıştıran ara sokaklarında biraz oyalandıktan sonra Nil’in evine varıyoruz. İstanbul için süper sıcak günlerden biri daha ama Nil’in nereden geldiği belli olmayan rüzgarı bize çok iyi geliyor. Fonda Dvorak, Mussorgsky, Rimsky-Korsakov gibi bir şeyler çalıyor, Nil için uyanma seansındayız, biraz kahve içiyoruz.

Sabah ilk işim kahve. Sütsüz şekersiz. Sabah sıkı bir kahvaltı eden insanlardan değilim. Yemek yemem, baya zaman alıyor.

Okumaya devam et →