Ezgi Bozkurt

Moda’da sakin bir sabah. Sessiz adımlarla Ezgi Bozkurt’un kapısını çalıyoruz. Evin en yaşlı sakini 7 yaşındaki Kedi kapıda karşılıyor bizi. Biraz süzüp, tehlikesiz kokumuzu sezdikten sonra yavaş adımlarla onu takip etmemizi istiyor.

Kedime ‘Kedi’ ismini vermeme en çok annem tepkili. ‘Keşke ben de sana ‘İnsan’ ismini koysaydım.’ diyerek her gelişinde Kedi’ye yeni bir isim buluyor.

Model, tasarımcı, iç mimar gibi birden çok sıfatı bünyesinde buluşturan Ezgi Bozkurt’un sakin ve huzurlu evindeyiz. İstanbul’ un Avrupa Yakasında geçen senelerin ardından 3 sene önce Moda’ ya taşınan Ezgi, buradaki hayatından oldukça memnun görünüyor. Mahallenin sükuneti, hem görünüşüne, hem evine hem de ruhuna yansımış sanki. “Moda hem merkezi, hem uzak, hem bireysel yaşamaya çok uygun hem de çok mahalle gibi mahalle. Bir de Karaköy’deki ofisimize bir vapur mesafede olmak burayı daha da çekici kılıyor.’’ diye anlatıyor Moda sevdasını. Belki de Ezgi gibi, bu mahallede yaşayanlar Moda’yı bu kadar cezbedici kılıyordur.

Model kimliğinin yanı sıra, tasarım ofisinde oldukça vakit geçiren Ezgi’nin şu sıralar yeni bir heyecanı daha var. Bale mayolarından ilham alan, 5th Position adlı markanın taze burnunda ortağı. Geçtiğimiz sezon ilk kampanyasının yüzü olduktan sonra, markanın kurucusu Buse ile dost olan Ezgi, şimdi yüzü olduğu markanın sürekli bir parçası. Yeni sezon öncesi üretimin en yoğun olduğu bu günlerde, masasının üzerinde renk renk kumaşlar, çizimler ve dumanı her daim tüten bitki çayları bulmak mümkün. “Ben kesinlikle çaycıyım! Değişik aromalandırılmış siyah, yeşil, beyaz çayları, rooibos ve bitki çaylarını denemeyi çok seviyorum ama sabahları su dışında bir şey içtiğimi söylesem yalan olur.”

Yalın ve naif stiliyle moda haftalarında sokak fotoğrafçılarının ve dergilerin radarına takılan Ezgi, “Sakin, büyük iddiaları olmayan, abartısız parçalar içinde kendimi rahat hissediyorum. Detaylarda kuvvetli, sade, genellikle desensiz ve iyi kesimli kıyafetlerden oluşuyor dolabım. “ diyor ve ekliyor; “Beklenenin aksi kombinasyonlar yapmayı seviyorum, çok feminen bir elbiseyi spor ayakkabıyla giymek gibi.”
Elinde rooibos çayıyla (bizim gibi ne olduğunu bilmeyenler için bakınız; kırmızı çay) doğala olan aşkından bahsederken, bir yandan hazırlanıyor Ezgi.

Kahvaltı ve muhteşem ekmekleri için Moda’daki Naan’ı tek geçerim.

Parkasını ve botlarını çoktan giymiş, beresini düzeltiyor.

“Kışın ayağımdan çıkarmadığım Dr.Martens botlarım ve astigmat gözlerimin en büyük dostu polarize güneş gözlüklerim benim vazgeçilmezim.” diye ekliyor.

Hafta içi erken kalkıp, hızlı kahvaltılar ile günü geçiriyor olsa da, bugün Naan’ın leziz sandviçlerinden birini yemek için çocuklar gibi sabırsız. İyi yemeyi sevdiği kadar, iyi yemek pişirdiği hem dost meclisinden hem de Instagram hesabından hepimizin hafızalarına kazınmış olacak ki, mutfakla ilgili birkaç tüyo almak istiyoruz. “Kadıköy Çarşı’daki şarküteri, manav ve balıkçılar en uğrak adreslerim. Ama Moda’da yaşamanın keyfini en çok mutfak alışverişinde çıkarıyorum sanırım. “

Günümüzde mutfakta saatlerini geçiren bekar kadın ve adamlar bulmak giderek zorlaşırken, bu merakın nereden geldiğini sormadan edemiyoruz; “18 yaşından beri ailemden uzak tek başıma yaşıyorum. Hal böyle olunca yemek konusunda da iş başa düşüyor.”

Ama Ezgi için yemek pişirmek bir zorunluluk değil. Doymak için değil, kafasını dağıtmak ve zihnini toparlamak için kendini mutfağa atıyor. “Kontrolden çıkmış menülerim ve porsiyonlarımla ünlüyüm. Mutfakta zaman geçirmeyi sevdiğim için ‘Biraz daha zaman var, başka bir şey daha mı yapsam?’ diye diye kocaman sofralar kuruyorum. Misafir ağırlamayı çok sevsem de en çok kendime ve erkek arkadaşım Ali’ye yemek yapıyorum.”

Elimizde taze meyve sebzeler, gözümüzü alan kış güneşi ve Ezgi’nin balkabağı çorbasının kokusuyla ayrılıyoruz Moda’dan. Kulağımızda hala Ezgi’ nin sesi:

Hayatta en büyük amacın mutlu olmak olduğuna romantik bir biçimde inanıyorum. Bu yüzden mutlu olduğum işler yapıp, yanında mutlu olduğum insanlarla yaşamak tek çabam.

Ezgi Bozkurt
IAMNOTBASIC Gri Bisiklet Yaka ile
MODA, İSTANBUL
Proje Uygulama: @8590projects