Her zaman ücretsiz kargo ve iade
articles/IMG_5503.jpg

Gaye & Can Dağlı

tarihinde yayınlandı

Bir süredir işlerini merakla takip ettiğimiz, son zamanlarda isimlerini sıkça duymaya başladığımız Gaye ve Can’ın kapısını, sözleştiğimizden biraz daha erken çalıyoruz. Neyseki korktuğumuz olmuyor, kapıda bizi karşılayan Can, sabah mahmurluğunu üzerinden çoktan atmış. Mutfaktan gelen sesleri duyunca, Gaye ve Can’ın güne çoktan başladığını anlıyoruz. Kahvaltı masasını toparlayan Gaye, “Evde olacağımız günlere kesinlikle güzel bir kahvaltıyla başlıyoruz. Kahvaltı etmek ikimiz için de ayrı bir keyif.” derken, biraz daha erken gelmediğimize hayıflanıyoruz.

Evi saran kahve kokusu ile Gaye ve Can’ın not defterlerini karıştırmaya başlıyoruz. Birlikte çizim yapmayı çok seviyoruz diyen ikiliye, tüm gün arka fonda eşlik eden müzik, keyfimizi biraz daha yerine getiriyor. Atölyelerine doğru geçmeden, salonda kahve molası veriyoruz. İnsanın evi ile iş yerinde arasında sadece birkaç adımlık mesafe olması nasıl bir duygu diye soruyoruz istemeden. “Bütün tasarım ve üretim malzemelerimiz atölyemiz olan bu odada yer alıyor. Ayrıca ürün depolamasını da bu odada yapmaktayız. Günümüzün büyük çoğunluğu bu odada geçiyor. Bu yüzden odanın ışık alıyor olması bizim için çok önemliydi. Neyse ki bu evimizde her şey istediğimiz gibi. Daha büyük bir atölyemiz olana dek şuan için alışmalarımızı buradan yürütmeye devam etmek istiyoruz.”

Çünkü o odada tamamen biz olabiliyoruz ve biz olduğumuz sürece üretebiliyoruz.

Ahh, işte o an! 2005′ te üniversitede tanışan ve o günden bu yana birlikte olan ikili, birlikteliklerinden başka bir aşk daha doğuruyorlar ve bebeklerine “Envanter” ismini veriyorlar. “Her ikimiz de kişisel hayatlarımızda deri aksesuarlar kullanmayı seviyor ve tercih ediyoruz. Yıllardır aklımızda heritage kültürünü yani geçmişten günümüze miras kalmış tasarımları bir şekilde sahiplenerek bir proje yapmak vardı. Doğal deri bunun için en güzel malzeme, çünkü uzun ömürlü ve yaşlandıkça değerleniyor. En önemli özelliği ise zamanla kullanan kişinin karakterini alıp, onun bir parçası olması. Üstelik dericilik, ülkemizde çok eskiye dayanıyor. Bizim insanlarla paylaşmak istediğimiz de işte bu kültür.Yani kullan-kenara koydan ziyade, nesillerce yaşayabilen ürünler yaratmak. İsmimizdeki Heritage da buradan geliyor.”

 Görsel iletişim tasarımı mezunu Gaye, üniversiteden sonra çocukluğundan bu yana peşinden gittiği hayal gücü ile birlikte Amerika’ya Prostetik ve Özel Efekt Makyajı Masterı yapmaya gidiyor. Sektörde onu mutlu edecek işler yaparken, bir gün yeteri kadar Zombi makyajı yaptığına kanaat getiriyor ve reklam yazarlığına geçiyor. Çizmeyi sevdiği kadar yazmayı da sevdiği belli. Ama asıl istediği, yaptığı tüm işlerden ilham alarak kendi işini yapmak. 5 senenin ardından, kendini işin ustalarından çanta ve aksesuar tasarımı eğitimi alırken buluyor. Şimdiye kadar yaptığı işlerin hepsinin ortak noktası ortaya farklı ya da özel bir şeyler çıkarmaktı; bir şekilde işe yarar, herkesin değil ama birilerinin mutlu olacağı bir şeyler. Özellikle de onu mutlu eden işler. “Bu en zoru ama en gururlusu.”

İnsan sevdiği işi yapınca, kazancın bankada değil kalbinde birikiyor.

Can, grafik tasarım mezunu. İllüstrasyon ve tipografi ile ilgisi de biraz buradan geliyor. 7 senedir reklam sektöründe sanat yönetmeni olarak çalışıyor. Bunların haricinde bitmek bilmeyen bir PS4 sevdası var. İllüstrasyon ve okuma seansları gününün önemli bölümlerini oluşturuyorsa da yeni oyunları çıktığı gün bitirmeyi takıntı haline getirdiğini itiraf etmeden geçemiyor. El işine olan merakı ise çocukluğuna dayanıyor. “Sürekli bir şeyler kesip biçerek ve kendi ihtiyaçlarımı üreterek.”

Gaye ile o çocuksu heyecanlarımız Envanter markası altında devam ediyor aslında.

Bu kadar ortak noktası olan bir çiftin, zıt düştükleri noktaları merak etmemek elde değil. “Aslında ortak noktalarımız olduğu kadar, farklılıklarımız da çok fazla. Yin-yang gibiyiz. Birbirimizi tamamlıyoruz sanırım.” diye açıklıyor ilişkilerinin doğal akışını Gaye, ve ekliyor “İlk zamanlarda biz de herkes gibi birbirimizi değiştirmeye çalıştık ama olmuyor, olmamalı da belki. Birbirini olduğu gibi sevmek daha kolay.”

Et yemeyen, hayatında hiç kola içmemiş Gaye, kırmızı et ve hamburger ile aşk yaşayan Can’a hınzır bir bakış atıyor ve konuyu ezici bir üstünlük ile sonlandırıyor; “Ama yine de biraz daha fazla brokoli yesek hiç fena olmazdı..”Bu sırada bize hazırladığı küçük hediyeyi tamamlayan Can, yanımıza yaklaşırken konuyu ustalıkla değiştiriyor:

Biz yıllardır güzel anılarımızı biriktirerek bu günlere geldik. Kötü anıları atmadığınız sürece size ağırlık yapar ve tüm güzellikleri görmenizi engeller.

Adımıza özel hazırlanmış, el yapımı deri tabakaya bakınca, ürünlerin üretim sürecini sormadan edemiyoruz.”Model tasarımları hazırlandıktan sonra deri veya kanvas kumaş üzerinde üretime geçiyoruz. Sanırım en sancılı ama eğlenceli kısmı model tasarlama kısmı. Sonrasında ürünlerin üretim mutfağına giriyoruz ve kişiye özel tasarımları hayata geçiriyoruz.” diye açıklıyor ikili, el yapımı Envanterlerin hikayesini.

Ergonomik ve minimal duruşunu; yenilikçi, fakat özünden kopmayan deri tasarımlar ile buluşturan Envanter Heritage&Co., Can ve Gaye’nin kendi stillerinden de besleniyor. Metal aksesuarlar kullanmayı hiç sevmeyen ve onun yerine doğal toprak tonlarını tercih eden Can ile rahatlık, asillik ve klasikliğin tek başlarına sıkıcı, ama bir arada güzel olduğunu düşünerek, vintage parçaları kendi stiliyle yorumlayan Gaye’nin zevklerine hitap edebilen ortak bir dil oluşturuyor adeta. Sadece aksesuar ve çanta olarak düşünülmeyecek, kişinin hayatını kolaylaştıracak dekoratif ve işlevsel deri ile buluşarak, size kurucuları Gaye ve Can’ın sesinden ulaşıyor:

Güzel anılarınızı yanınızda taşıyın!

 

 

Gaye & Can Dağlı
IAMNOTBASIC Derin V Yaka Mavi T-Shirt & IAMNOTBASIC Gri Erkek T-Shirt ile
www.envanterheritage.com
Proje Uygulama: @8590projects

← Sonraki Yazı Önceki Yazı →