Her zaman ücretsiz kargo ve iade
articles/IMG_5145.jpg

Beste Türkön

tarihinde yayınlandı

Galata’nın en güzel sokaklarından Serdar-ı Ekrem’ de, Istanbul’un en güzel apartmanlarından birindeyiz. Sabahın erken saatleri, henüz mahallenin en eskilerinden Mavra kapılarını yeni açıyor. Online dergi KEIN Magazine’in kurucu ortaklarından Beste’nin evindeyiz. Daha önce söylemişti, Beste sabah süper enerjik uyananlardan değil, hatta uyanmak için kendini mümkün olan en kısa sürede evden dışarı atanlardan. Bugün bizim için bu süreyi biraz uzatacak.

Kadifenin güneş ışığı ile buluştuğu salona geçiyoruz, burası hem modern hem eski bir hava taşıyor. Zaman içinde toplanan parçalar ile bugünkü haline gelen evin dekorasyonu için aslında pek uğraşmamış, hatta evi dekore etmek kısmına pek takılmamış bile:

"Ben evde mutluyum, etrafıma baktığım zaman evde hissediyorum, önem verdiğim şey de bu."

Kalabalık, eğlenceli bir ailenin varisi, Ceyda’nın hem ev hem iş arkadaşı, son zamanlarda şehrin dikkatini çekmeye başlayan, nevi şahsına münhasır KEIN dergisinin kurucu ortaklarından Beste’ ye Psikoloji lisansı ile kendini nasıl buraya sürüklediğini soruyoruz.

Aslında lisans eğitimimi kişisel ilgi alanım üzerine yaptım, daha sonra da profesyonel hayatımı bunun üzerine inşaa ettim.

Üniversiteden sonra Londra’da ‘Design and Branding Strategy’ masterı yapan ve yaklaşık 2 sene Londra’da çalışan Beste, sonrasında Istanbul’a dönüp, Ceyda ile marka stratejileri üzerine çalışmaya başlıyor.

Sonuçta marka dediğimiz, algıdan ibaret.

8 yıldır Galata’ da yaşayan Beste, iş yerini de evine yakın bir lokasyonda seçiyor ve ofisleri Sıraselviler’e konuşlanıyor. Hava güzel olunca bisikletle işe gidebilmek en büyük keyfi, kış aylarında ise bisikleti yatak odasında inzivaya çekilerek yerini taksilere bırakıyor.

İlk taşındığımda sokak iş yerlerinden ibaretti ve itiraf etmem gerekirse şimdiki halinden çok daha güzeldi. Uzun yıllar ailemle güvenlikli, yeni yapılmış sitelerde oturduktan sonra Galata’ya taşınınca yaşamaya başladığımı hissettim sanırım. Tabi mahallede yaşayan insanların etkisi de çok büyük. Çok klişe olacak ama cidden, dev bir aile gibiyiz yıllardır!

Kendi evinde çok uzun vakit geçirmiyor olsa da son zamanlarda akşamları film izlemek için evde buluştuklarını anlatıyor ve gülümseyerek ekliyor:

“Hafta sonu iş yoksa sakin geçirmeye gayret ediyorum gündüzlerimi. Uzunca bir süredir geceleri pek dışarı çıkmıyorum, genelde mahallede bir evde oluyorum, evden eve dolaşıyorum. Bu yüzden benimle en çok Serdar-ı Ekrem’de yürürken karşılaşabilirsiniz. Belki yanımda Mey de olur.”

Mey, dişi bir Flat Coated Retriever, yani av köpeği. İlgi alanı su kuşları, bu sebeple yüzmeye bayılıyor. Bir de sevmeye ve sevilmeye!

Renkli evine ve hareketli mahallesine inat, Beste’nin stili oldukça sade. Minimal ve basit parçalardan uzaklaşmıyor ve siyahtan hiç vazgeçmiyor. Onu herkesten ayıran, bu yalın ve güçlü duruşu. Tüm yazı denim şortlar ve kesik bluzler ile geçirebileceğini söylüyor ve ekliyor:

Beni dantelli bir şeyler ile görürseniz şaşırabilirsiniz.


Hayatta hiçbir şeyi tutku boyutunda yaşamadığını söyleyen Beste, rahatlamak ya da bir konuya odaklanmak istediğinde kağıt-kaleme sarılıyor. Vazgeçmediklerinden biri ise müzik. Tarzı ve tınısı zaman zaman ruh haline göre değişse de, elektronik müzik onun en güçlü limanı.

Avluyu geçip Serdar-ı Ekrem’e indiğimizde yollarımız ayrılıyor. Neredeyse her gün uğradığı, mahalledeki favorisi Mavra Cafe’ye selam verdikten sonra hızlı adımlarla gözden kaybolurken, bu genç kadını daha sık göreceğimizi düşünmeden edemiyoruz.

Yavaşlamadan hafiflemek istiyorum, motivasyonum bu.

BESTE TÜRKON
IAMNOTBASIC Erkek Siyah T-shirt ile
www.keinmag.com
Proje Uygulama: @8590projects

← Sonraki Yazı Önceki Yazı →