Her zaman ücretsiz kargo ve iade
articles/cotton_bolls_7.jpg

İyi Pamuk Nedir?

tarihinde yayınlandı

Yumuşacık, mis gibi, dayanıklı ve sağlıklı.

Güzel bir pamuklu tişörtü kelimelere dök deseler bizim aklımıza bunlar gelir. Bir düşünsene onu üzerine geçirdiğinde, yumuşacık kumaşı tenine değdiğinde mutlu olmaz mısın? Alışverişlerde bu nedenle bizim de gözümüz hep “%100 pamuk” etiketini arar. Yalnız değiliz, dünyada pek çok kişi böyle…Pamuk tek başına dünyanın tekstil ipliği ihtiyacının yüzde 30’unu karşılıyor.

IAMNOTBASIC olarak ürünlerimizde doğal kumaşlar kullanmaya özen gösteriyoruz. Özellikle kaliteli pamuklu kumaş kullanımından hiç ödün vermedik. Fakat uzun zamandır kafamıza takılan bir konu vardı. Buna çözüm getirmeden rahat edemezdik. Derdimizi seninle paylaşmak isteriz:

Pamuk çok su tüketiyor

Pamuk bitkisinin büyümesi yaklaşık 6 ay sürüyor ve bu süreçte çok su tüketiliyor. Dünyadaki suyun yüzde 70’i tarım için kullanılıyor, bunun da yüzde 3’ü pamuk üretimine gidiyor. Bir tişört üretmek için 2700 litre su kullanılıyor desek? Her birimize 900 gün yetecek su miktarına denk geliyor bu.

Pamuk üretiminde yüksek derecede ilaç kullanılıyor

Pamuk üretimi sırasında bitkiyi korumak ve gelişimini sağlamak için kullanılan ilaçlar hem toprağa, hem sularımıza, hem havaya, hem de tarım işçilerine zarar veriyor. Yaptığımız araştırmalara göre dünyada kullanılan böcek ilaçlarının yüzde 22,5’i pamuk tarlalarında kullanılıyor. Pamuk en çok kirleten tarım ürünlerinden biri olarak biliniyor.

Enerji tüketimi ve karbondioksit salımı yüksek

Pamuk bitkisinin yetişmesi sırasında kullanılan enerjinin dışında, her bir tişörtün yapımı sırasında 6 gram karbondioksit atmosfere salınıyor. Bunun yanında tişörtlerin yaşam süresi boyunca, üretimden yıkamaya, ardından atık halinden geri dönüşüme kadar, yüksek düzeyde enerji kullanılıyor.

Duyarlı Dolaplar

Duyarlı kişilerin dolapları da duyarlı olmalı. Biz de duyarlı hayatlara modern basicler tasarlamayı kafaya koymuş bir ekip olarak, üretimimizin karbon ayak iziyle ilgili bir çözüm bulmak istedik, araştırdık, soruşturduk. Sonunda iyi pamuk kullanımına geçtik.

Nedir İyi Pamuk (BCI Better Cotton Initiative)?

İyi Pamuk İnsiyatifi, dünyanın pamuk üretimini hem verimli, hem de çevreye ve çalışanlara daha az zararlı kılmak için kurulmuş bir topluluk. Bu topluluğun içinde üreticiler, sivil toplum örgütleri ve markalar var.

İyi Pamuk üreten tarımcılar;
• pamuk bitkisinin yetişmesi için kullanılan yöntemlerin zararını minimuma indirir
• su kaynaklarını verimli kullanır ve israfı önlemek için çalışır
• toprağı ve doğal dengeleri korur doğaya özen gösterir
• iplik kalitesini korur
• işçi haklarını korur

İyi Pamuk kullanan üreticiler de kullandıkları ipliğin bu kriterlere uyduğundan emin olur. Bugün dünyada birçok büyük marka İyi Pamuk kullanıyor, ve kullanımının artmasını teşvik ediyor.

Pamuk tüketimi hızla arttıkça pamuğun çevresel etkileri daha da önem kazanıyor. Biz de bir pamuk tüketicisi olduğumuzu unutmadık ve üretimimizin en büyük kısmını oluşturan ürünlerde İyi Pamuk kullanımına başladık.

Neden organik kullanmadınız dediğini duyabiliyoruz

Organik kullanmadık çünkü öncelikle organik pamuğun en sürdürülebilir tercih olup olmadığı konusunda çeşitli görüşler var. Organik pamuk üretiminde kimyasal ilaç kullanımının olmaması elbet çok önemli, fakat aynı toprak büyüklüğünde toplanan geleneksel pamuk, organik pamuktan çok daha fazla. Bu da demek oluyor ki organik pamuk üretimi için daha fazla toprak kullanılıyor. Ayrıca amacımız şu an sunduğumuz kalite fiyat dengesini bozmadan daha duyarlı ürünler yapabilmekti, bu organik pamukla mümkün değil.

Biz senin için duyarlı dolabı yaratmak istiyoruz. Bu dolaba sahip olman için en sık giydiğin parçalar dayanıklı ve duyarlı olmalı. Bu mottoya sen de inanıyorsan, seni yeni ürünlerimizi incelemek için kadın ve erkek koleksiyon sayfalarımıza alalım…

 

bettercotton.org
cottoninc.com
yesilist.com
yesilyama.com
https://qz.com/990178/your-organic-cotton-t-shirt-might-be-worse-for-the-environment-than-regular-cotton/

← Sonraki Yazı