Her zaman ücretsiz kargo ve iade
articles/laundry1_1.jpg

Tişörtümün Ömrünü Nasıl Uzatırım?

tarihinde yayınlandı

Kim aldığı bir giysiyi uzun süre kullanmak istemez ki? İnan biz de IAMNOTBASIC’lerini uzun süre kullanabilmeni istiyoruz. Hayır amacımız aldıklarının hemen eskimesi, atılması ve yerine yenilerinin alınması değil. Biz dolabına kaliteli basicler katarken aynı zamanda çevreye duyarlı alışveriş yapmanı istiyoruz.

Giysilerle ilişkimiz artık sökük dikmek ya da yama yapmaktan çok uzak. Alıyor, biraz giyiyor ve elden çıkarıyoruz. Özellikle ucuz ürünlerin dolap hayatı da kısa olduğundan, onların birkaç yıkamada yamulup atıldığına sık sık şahit oluyoruz. Atılan her giysi sadece çöpe atılan para değil çevreye verilen zarar demek.

Peki ne yapmalı?

Birinci önerimiz nasılsa kullanıp atıyorum diyerek ucuz ürünlere yönelmek yerine kaliteli kumaşlarla özenli üretim yapan bir markaya yönelmen. Neyse ki biz ikinci kategorideyiz.

İkinci önerimiz giysilerine iyi bakman. IAMNOTBASIC tişörtünün dayanıklılığını uzun süre koruması için yıkama büyük önem taşıyor. Basic parçalar sayısız kere giymek isteyeceğimiz giysiler ve ne kadar çok yıkanırlarsa kumaşları o kadar hızlı zarar görür. Özellikle pamuk ağırlıklı ürünler çok sık giyildiklerinden sık yıkanırlar, bir o kadar da hızlı yıpranırlar.

Peki hem giysilerimizi yıpratmayan hem de çevreye duyarlı yıkama nasıl yaparız?

Giysilerimizin üretimden başlayan yaşam süresi boyunca çevreye etkisinin yaklaşık yüzde 80’i yıkama ve kurutma süreçlerinden geliyor. Buna bizlerin güzel kokan giysilere ne kadar meraklı olduğumuzu eklersek, şu sonuca varıyoruz: Giysilerimizi bolca yıkıyor ve harcadığımız su ve deterjan ile çevreye zarar veriyoruz. Bir araştırmaya göre evlerimizdeki su harcamasının yaklaşık yüzde 20’si çamaşır makinesinden kaynaklanıyor. Çamaşır makinesi sadece su değil aynı zamanda bol enerji tüketiyor.

Unutmayalım ki kısa sürede ilgi çemberimizden çıkan giysiler boşa giden kaynaklar demek. İşte bu yüzden önerilerimize kulak verirsen dünya sana teşekkür edecektir (banka hesabın da):

 1. Satın aldığın ürünün kumaşı hakkında bilgi edin: Kıyafetlerin eskimesinin, formunu kaybetmesinin başlıca nedenlerinden biri yanlış yıkama ve kurutma teknikleridir. Doğru yıkama yapmadan önceki adım, aldığın ürünün kumaşını iyi tanımaktır. Mesela kaşmir, yün ve ipek elde soğuk yıkama ile yıkanabilir. Bazı hassas kumaşlar ise kuru temizleme gerektirir.
 2. Etiketlerdeki sembolleri okumayı öğren: Özellikle tişörtlerde rastladığımız yer  yer yıpranma, bölgesel tüylenme gibi sorunların çoğunlukla yanlış uygulamalardan kaynaklandığını biliyor muydun? Çamaşır suları ve leke açıcılar kullanılmalı mı? Ütü yapılmalı mı? Kaç derecede yıkanmalı? Kurutma makinesine atılabilir mi? Tüm bu soruların cevapları etiketlerdeki sembollerde. Mesela…

  Çamaşır suyu veya bir renk açıcı kullanmayınız.


  Kurutucuda sadece düşük ısıda kurutabilirsiniz.

  Makinede en fazla 30 derecede yıkayınız.
 3. Alçak ısıda yıkamayı tercih et: Çamaşır makinasında yıkanmaya uygun olan IAMNOTBASIC tişörtlerinin alçak ısıda, tercihen 30 derecede yıkanması gerekiyor. Aslında kumaş yapısı ne olursa olsun 40 derecenin üstündeki yıkamalar tüm kıyafetlerimiz için zararlı. 30 derece tişörtlerin formlarının bozulmaması için ideal ısı olmanın yanı sıra gereksiz enerji harcamasını minimuma indiriyor.
 4. Lekelere meydan okumayı öğren: Lekelerle baş etmek ürünlerinin ömrünü uzatır. En sık oluşan lekeler çoğunlukla soğuk suda bir deterjanla silinerek yok edilebiliyorlar. Sıcak su bazı durumlarda lekeleri derinleştirdiği için ondan uzak durmakta fayda var. Yağlı lekelere ise önce bir leke çıkarıcı ile müdahale etmek ardından sıcak su ile temizlemek gerekebilir.
 5. Doğal ürünler kullanmaya özen göster: Beyaz sirke, sodyum bikarbonat veya çamaşır sodası gibi doğal ürünlerle lekeleri çıkarabilir, kuru temizleme ihtiyacı duyarsan kimyasal kullanımını en aza indiren çevreye duyarlı kuru temizlemecileri araştırabilirsin. Doğal ürünlerle leke çıkardığında hem ürününün ömrü uzar hem de doğaya zarar vermeden sorununu çözersin.
 6. Güneşle kurutmayı dene: IAMNOTBASIC tişörtünün ömrünü uzatmak için kurutma da yıkama kadar önem taşıyor. Acelen olduğunda ve hemen giymek istediğinde tişörtünü hızlıca attığın kurutma makinası aslında onun başlıca düşmanı. Zaman içinde tişörtünün yakasındaki deformasyondan, kalıbının daralmasına kadar pek çok problem kurutma makinası kullanımı nedeniyle oluşuyor. Bunun yerine kendi kendine kurumaya bırakırsan ya da güzel günlerin güneşinden yararlanırsan, dolabında formu bozulmadan defalarca giyebileceğin IAMNOTBASIC tişörtlerin olur.
 7. Yıkamaya gerçekten ihtiyacın var mı diye sor kendine: Bazen giysilerimizi yıkamaya ihtiyaç olmasa da onları kirli sepetine atıyoruz. Oysa ki bazen sadece hava almaya, belki bir giysi spreyi ile tazelenmeye ya da bir fırça veya bantla temizlenmeye ihtiyaçları var.
Bu yazıdan sonra IAMNOTBASIC’lerini kirli sepetine atmadan önce daha çok düşüneceğini biliyoruz. Ne de olsa sen hem stiline hem doğaya önem veriyorsun.

Bu öneriler yetmedi mi? İyi bakım rehberi için tıkla.

← Sonraki Yazı