POSTA

Deniz Eslek

tarihinde yayınlandı

Nasılsın Deniz?
Kararsızım, hep.
Evin çok güzel, ne zaman taşındın buraya?
Bu evde üçüncü yılımıza girdik çok da seviyoruz ama kentsel dönüşüm nedeniyle ne yazık ki çok kısa bir süre sonra yıkılacak.
Bu vintage aşkı nedir?
Son zamanlarda bana en çok sorunlan soru bu olduğu için bir süredir bunu düşünüyorum ve sanırım bunun cevabı bir çocukluk travması. Küçük yaşlarda büyükannemin eşyalarına sahip olma hayalleriyle büyümemin bir sonucu olarak başlayan obsesyonum daha sonra herkesin büyükannesinin eşyalarına göz dikmeme neden olmuş olabilir.
Vintage nedir?
Günümüzden en az 20, en geç 100 yıl önce üretilmiş -daha yenisi ikinci el daha eskisi de antika oluyor- ve üretildiği zaman diliminin tarzını yansıtan giysi aksesuar eşya mobilya, vs herşey vintage adı altında nitelenebilir..
Okumaya devam et →

Esra Ruşan

tarihinde yayınlandı

Nasılsın?

İyi diyelim iyi olsun, ülkenin genel ruh halinden ne kadar kaçabilirsin ki? Cinnet yıllarındayız.

Çok klişe bir soruyla başlasam olur mu? Tiyatro mu, sinema mı?

Ya bu soru zamanına göre değişen bir soru, şu anda da tiyatro diyesim geliyor. Sanırım özlediğim için. Sinema harika bir şans, tarifsiz bir deneyim, ama tiyatro ana mesele galiba hayatımda.

Ne zaman oyuncu olmaya karar verdin?

On sekiz yaşındaydım. Çok net bir karar değildi ama. Daha ziyade bir eğilim vardı, sonra sınavlara hazırlandım, kazanınca tam olarak karar verdim.

Okumaya devam et →

Latif Kerse

tarihinde yayınlandı

Bugüne kadar yaptığın en lezzetli yemek?

Bence tarifin lezzeti yediğin yerle, günle, zamanla ve birlikte yediğin kişilerle alakalı bir şeydir. Tarif ne kadar iyi olursa olsun, onu lezzetli yapan o andır; o an hissettiklerindir. Bazen bir yumurta kırarsın ve senin o güne kadar yaptığın en lezzetli şey o olur. Yediklerinizi doğru insanlarla, doğru zamanlarda, doğru hissiyatlarla yemeye çalışın; inanın daha güzel olacak.

Bugüne kadar yediğin en lezzetli yemek?

Çocukken mahalledeki dönerci Sadık Usta’dan fırından aldığımız sıcak ekmekleri dönerin yağına bandırıp yerdik. Yediğim en lezzetli yemek hala bu…

Okumaya devam et →

Nil Yabanlı

tarihinde yayınlandı

Posta sebebiyle Anadolu yakasını yavaş yavaş çözmeye başlasak da, karşı kıtanın bize yine labirenti çağrıştıran ara sokaklarında biraz oyalandıktan sonra Nil’in evine varıyoruz. İstanbul için süper sıcak günlerden biri daha ama Nil’in nereden geldiği belli olmayan rüzgarı bize çok iyi geliyor. Fonda Dvorak, Mussorgsky, Rimsky-Korsakov gibi bir şeyler çalıyor, Nil için uyanma seansındayız, biraz kahve içiyoruz.

Sabah ilk işim kahve. Sütsüz şekersiz. Sabah sıkı bir kahvaltı eden insanlardan değilim. Yemek yemem, baya zaman alıyor.

Okumaya devam et →

Esat Kocadağ

tarihinde yayınlandı

Gününün nerede başlayacağı ve nerede bitireceği hiç belli olmayan bir adam Esat Kocadağ. O yüzden buluşma günü erkenden dayanıyoruz kapısına. Son anda bir işi çıkar ve yine birkaç hafta onu şehirde yakalamak zor olur korkusu içindeyiz. Neyse ki sabah erkenden sporunu yapmış, kahvaltısını bitirmek üzereyken yakalıyoruz Esat’ı. Biz etrafı incelerken o son lokmalarını bir nefeste yutuyor.

Beslenmeme çok önem gösteriyorum. Kahvaltıyı atladığım gün hiç olmadı desem abartmam sanırım.

Esat, 1930 yılından bu yana restorancılık işiyle uğraşan bir ailenin oğlu. Maalesef kendini hep olumsuz düşüncelerle motive olmaya zorlamış.

Okumaya devam et →