İyi Bakım Rehberi

“Sweatshirt’ümün kumaşı daha bir ay önce almama rağmen tüylendi!”
“Tişörtümün dikişleri 2 yıkamadan sonra attı!”

Bunlar tişört, eşofman altı, gömlek gibi daha günlük ve basic parçalar söz konusu olduğunda, çoğumuzun yakından tanıdığı şikayetler. İtiraf edelim, bu olaylar başımıza geldiğinde ilk yaptığımız şey genelde markayı ve ürünü suçlamak olur. Aslında kullanımla oluşan birçok deformasyon kıyafetlerimize gereken özeni göstermemekten ve yeterince iyi bakmamaktan kaynaklanır.

Ancak pamuklu veya keten kumaşlar nedense çoğumuz için “fazla özen gösterilmesi gereken kumaş çeşitleri” listesine girmez. İpek veya kaşmir olunca “pamuklara” sarıp sarmalayacağımız tişört, nedendir bilinmez, pamuklu olunca bir köşeye tıkıştırılabilir olur.

Oysa ki basic dediğimiz ürünlerin asıl amacı hem kullanım kolaylığı hem de zamansızlık. Bu nedenle belki de dolabında en çok özeni hakeden parçalar onlar. Yani dememiz o ki her daim kurtarıcın olan beyaz tişörtüne ne kadar iyi bakarsan seninle o kadar uzun süre kalır.

Peki bu uzun süreli ilişkiyi korumanın en kolay yolları nelerdir? Gel, 4 kolay uygulanabilir adımla basic tişörtlere nasıl daha iyi davranılır birlikte bakalım…
Kumaşa dikkat!

Basic alışverişi demek, desensiz düz tişört almanın ötesinde, öncelikle kumaş kalitesine bakarak zamansız ve güzel kalıplı parçalara yatırım yapmak demek. Herhangi bir basic parça alırken onun daha uzun süre dayanmasını istiyorsan mutlaka ürünün kumaşına dikkat etmelisin.

Seçtiğin ürün yüzde yüz pamuklu olmasa bile, içinde koton karışımı olan tişörtler, diğer sentetik kumaşlara göre sana daha uzun kullanım ömrü sunacaktır. Bonus olarak da yumuşacıklardır ve daha az terletirler….
Askıları kullanalım!

Şimdi gözünü kapatıp dolabında duran tişörtleri düşün. Eğer canlanan görüntü katlanarak üst üste sıkıştırılmış bir yığın tişörtse bu maddeyi dikkatle okumalısın.

Katlayarak kaldırma her ne kadar pratik olsa da, tişörtlerini askılara asmak çok daha iyi bir çözüm olacaktır. Onları tıkış tıkış, nefes almayacak bir şekilde katlamak yerine, askıya asmayı denersen hem onlara nefes almaları için alan sağlamış hem de sürtünmeden kaynaklanan kumaş tüylenmesini azaltmış olacaksın.

Hem zaten katlanan ürünler arasından bir şey seçmek her zaman daha zor değil midir? Bir taşla 3 kuş vurduk!
Etiket önemlidir!

Bu madde çamaşır makinasından çıkan ağzı burnu birbirine girmiş kıyafet şokuna hiç girmek istemeyenler için geliyor! İster kaşmir, isterse pamuklu olsun bir parça doğru yıkanmadığında rahatlıkla formunu kaybedebilir ve dikişleri atabilir.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kıyafetin etiketinde yer alan yıkama önerisine mutlaka uymalısın. Ürünü benzer renk gruplarıyla yıkamak kadar doğru sıcaklıkta yıkamak da hızlı deformasyonları engelleyecektir. Biz her zaman düşük sıcaklıkları önermekteyiz!

Kısaca, ürünleri satın aldıktan sonra kaşındırıyor diye kesip attığımız etiketleri okumadan geçmeyelim, geçenleri uyaralım…
Kendi haline bırak!

Çamaşır makinası kabuslarının bir diğer suçlusu da kurutma yöntemleri. Formunu kaybeden ürünler, yamulan parçalar ya da yıkandıktan sonra boyundan çeken ürünler; aslında en az yıkama kadar önemli olan kurutma talimatlarına uyulmadığında karşına çıkıyor.

Pratik olsun diye çoğu kez kurutma makinasına attığımız ürünlerin etiketini okursak, pek çoğunun bu hızlı kurutma tekniğine uygun olmadığını görebiliriz. Basiclerinin ömrünü uzatmanın yollarından biri de onları kurutma makinasına atmak yerine kendi kendine kurumalarını beklemek veya düşük ısıda kurutmak.

Bırak onlar da temizlendikten sonra biraz kendi hallerinde kalıp hava alsınlar!
Bize gelecek olursak; Iamnotbasic ürünleri en yüksek kalitede kumaşlardan oluşuyor. Hem kumaşlarımızla ilgili bilgiyi hem de onları kullanma tüyolarını sitemizde ve ürünün iç etiketinde bulabilirsin. Şimdi uzuun uzun basiclerinin keyfini çıkartma vakti!