Kıyafet Bakım Rehberi

Kıyafetlerinize İyi Bakmanın 7 Yolu

IAMNOTBASIC ekibinden tişört ve kıyafetlerinizi ilk günkü gibi muhafaza etmeniz için 7 basit öneri.

  1. Yıkama talimatlarını gözden geçirerek sadece soğuk yıkama mı, elde yıkama mı yoksa aynı renk tonlarıyla yıkama mı yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Örneğin; keten ve pamuklu kumaşlar birlikte, yünlü kumaşlar tek başına, narin kıyafetler elle yıkanmalıdır.
  2. Renkliler soğuk yıkamada yıkanmalıdır. Soğuk yıkamalarda toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanmanızı öneririz. Çünkü toz deterjanların soğuk yıkamalarda çözülmesi zordur, özellikle kısa yıkamalarda.
  3. Kıyafetlerinizi yıkarken ve kurutma aşamasında tersine çevirmek, tüylenmeyi ve renk solmasını büyük oranda engeller. Özellikle kurutma esnasında çamaşırlarınızı güneş altına asıyorsanız, kıyafetinizin rengi solacaktır. 
  4. Makinanızı tıka basa doldurmayın. Makinanın tamamen dolu olması çalışmasını zorlaştırır. Kıyafetler makinanın içinde katlı şekilde kalarak yeterince deterjan alamaz ve yeterince temizlenemez.
  5. Fazla kurutmadan kaçının. Kurutma esnasında zamanlayıcı kurun, kıyafetlerinizi makina içerisinde unutmadan kısa sürede alın. Çamaşırlarınızı makinadan alırken biraz nemli olmalı. Ancak mümkünse  çamaşırlarınızı asarak kurutmanızı öneririz.
  6. Narin yıkamada yıkayın. Renklilerinizin ilk günkü gibi kalmasını istiyorsanız, özel çamaşırlarınızı makinanın narin veya el yıkaması seçeneğinde yıkayın. Ek olarak, bazı deterjanlar özel olarak renklilerin solmaması için üretilmiştir, tercih edebilirsiniz.
  7. Kumaşına göre ütüleyin. Ütüde ipekliler tersinden ütülenir. Tişörtlerde ise dikkat etmeniz gereken konu baskılarıdır. Baskı yapılan bölgenin tersinden ütülemeniz gerekmektedir. Aksi halde tişört üzerindeki baskı ütünüze yapışarak tüm yüzeye dağılabilir.

Bu kurallara elimizden geldiğince uysak bile, daha önce bizim de başımıza çok geldi: Dolaba zar zor sığdırdığımız onca kıyafete bakarken giyecek hiçbir şey bulamamak. Sadece birkaç yıkamadan sonra atan dikişler, bozulan yakalar... Peki bu neden böyleydi?

Aslında çok da basit bir sebebi var. Dışarıda bizi sürekli daha çok sayıda ve gitgide daha düşük kalitede ürünler almaya iten bir sistem var.

Biz IAMNOTBASIC'i daha iyi bir yol olduğunu kanıtlamak için kurduk.

Geleneksel kanalların dışına çıkarak, üretimimizi kendi kontrolümüzde çevreye duyarlı bir şekilde gerçekleştirerek, müşterilerimizle birebir ilgilenerek, lüks mağazalardaki kaliteyi çok daha uygun fiyata sunabiliyoruz.

Ürettiğimiz kıyafetler olması gerektiği gibi: Üzerinde iyi duran. Giydiğinde harika hissettiren. Paranın büyük kısmını cebinde bıraktıran.

Biz aynı zamanda sosyal sorumluluğun şirketlerin düşük bütçeli bir departmanının yönetiminde olmaması gerektiğine inanıyoruz. Anlamlı olması için şirketin özünde yer almalı. Bu yüzden satılan her bir kıyafet karşılığında bir çocuk tişörtü üretmenin maliyetini anlaşmalı vakfımız olan Koruncuk Vakfı aracılığıyla ülkemizdeki korunmaya muhtaç çocuklara bağışlıyoruz.